פתרונות לטיפול פרטני חינם / מוזל

עלות טיפול עלולה להוות חסם עבור אנשים רבים, ובכל זאת, חשוב ללכת לטיפול כשצריך ויש מוטיבציה. חשוב לא לוותר בגלל סיבה כלכלית – יש פתרונות בקהילה שדרכם ניתן לקבל טיפול בחינם, בעלות מוזלת או בהנחה. כאן מרוכזים 9 דרכים לקבלת טיפול בעלות מוזלת או בחינם

כשמתכוונים ללכת למטפל בתשלום רצוי לעשות סקר מחירים, אך באותו זמן לזכור כי המחיר אינו הפרמטר היחידי שכדאי להתחשב בו בבחירת מטפל. חיבור ותקשורת טובה עם המטפל וחיבור עם שיטת הטיפול עשויה ברוב המקרים להפוך את הטיפול ליעיל יותר. אם פעם היה נהוג להגיד שהבנת הבעיה היא חצי דרך לפתרון, היום ניתן לומר שהתאמת הטיפול לוקחת חלק נכבד מהדרך של הטיפול.

9 דרכים לקבלת טיפול נפשי בעלות נמוכה

1. מרכזים קהילתיים לבריאות הנפש. זה בחינם, אבל זמני ההמתנה ארוכים (כמה חודשים, למעט מקרים דחופים) או מרפאות חוץ של בי"ח פסיכיאטרי או מרפאות ציבוריות נפשיות אחרות. מאז הרפורמה בבריאות הנפש צריך טופס 17 מקופת החולים והפנייה. ניתן לקבל אישור להתחייבות כספית מצידם לכמה חודשים עד שנה, תלוי בתוכנית הטיפולית.

2. מטפל פרטי בהסדר עם קופ"ח. פגישה ראשונה כ- 50 ש"ח והשאר כ- 130 ש"ח. סדרת טיפולים מוגבלת, תלוי בקופ"ח. בדר"כ 12-15 טיפולים. בתום הסדרה יכול המטפל לפי שיקול דעתו לבקש הארכה של סדרה נוספת, אבל היא עשויה להיות קצרה יותר.

3. מטפל פרטי שלאחריו מקבלים החזר מביטוח בריאות פרטי או בקופ"ח. ייתכן שיש קופ"ח שמאפשרות לדוגמא טיפול CBT במידה ויש הפניה מפסיכיאטר ואין מטפל בהסדר כזה זמין וזמני ההמתנה ארוכים מאוד במרפאה ציבורית.

4. טיפול בחינם או בעלות סמלית אצל סטודנטים לפסיכותרפיה / פסיכולוגיה דרך אוניברסיטאות ומרכזי לימוד שונים. לפעמים גם יש מחקרים על שיטות טיפול מסוימות באוניברסיטאות ובבתי חולים ואפשר להשתתף ולקבל טיפול בחינם או אפילו לקבל תשלום על כך. יש לברר פרטנית בכל אוניברסיטה על כך. באוניברסיטת בר-אילן יש מרפאה קהילתית של המחלקה לפסיכולוגיה, שם מציעים טיפול בעלות נמוכה יחסית. מס' הטלפון שלהם הוא 03-5318541, משאירים הודעה והם חוזרים אחרי שבוע-שבועיים.

5. מטפל מהפריפריה בדר"כ לוקח פחות ממטפל באיזור המרכז. בנוסף, מטפל חדש יחסית ולא ותיק ומנוסה עשוי לקחת 200-300 ש"ח לשעה במקום מעל 300 ש"ח.

6. בדר"כ מטפל פרטי עצמאי ייקח פחות ממכון מטפלים שמציע מגוון מטפלים.

7. ישנם כל מיני אתרים שבהם יש אינדקס מטפלים שמתחייבים למחירים נמוכים, עד 250 ש"ח, למי שפונה אליהם מהאתר או למי שיש לו קושי כלכלי.

8. הרבה פעמים יש שירותים או עמותות עם עובדים סוציאליים ומטפלים אחרים שיכולים לתת טיפול ממוקד בבעיה ספציפית. לדוגמה: הדרכת הורים, טיפול זוגי ומשפחתי, נערים בסיכון, התמכרויות, אלימות במשפחה או בין בני זוג, טראומה מינית, קשיים בתחום התעסוקה וכו'. 

9. ישנם מטפלים שאם תבקשו הנחה מסיבות כלכליות/נכים/חיילים/חד הוריות, יבואו לקראתכם.

קרדיט על המידע לעו"ס תעסוקה, סטודנטית ל- cbt (נשמח לרשום את שמך פה).