מידע להתמודדות שוטפת ושיקום

כאשר ההתמודדות הנפשית דורשת יותר מטיפול פעם או פעמיים בשבוע, אלא מעטפת מקיפה יותר, ניתן להיעזר בגורמים משלימים לטיפול הסטנדרטי ולגורמים שיקומיים.

הרבה פעמים הדיכאון כ"כ חזק ויש תחושות חזקות של חוסר טעם בשום דבר, חוסר חשק לעשות כל דבר, שיעמום וסבל 24 שעות ביממה ורצון עז לברוח מהסבל ע"י דרכים שונות ומגוונות. במקרה כזה לפעמים כדאי לטפל במסגרות יותר אינטנסיביות.

קיימת אמירה פסיכיאטרית האומרת ש- 30% מהיציאה מהמצב הקשה הוא בעזרת תרופות, 30% בעזרת סביבה תומכת והשאר תעסוקה.

יש אנשים שתרופות לא עוזרות להם או שתופעות הלוואי קשות מנשוא ואז הם מפתחים אנטי לתרופות. חשוב לקבל הכרה בביטוח לאומי וסל שיקום שיכול לתת מעטפת ולא להגיע למצב של החרפת המצב הנפשי ורצון להתאבדות.

להלן כמה מקומות שיכולים לספק מסגרות עוטפות:

דרכים לקבלת מענה להתמודדות נפשית ושיקומית

  • אישפוז יום (טיפול יום) או אישפוז מלא - טיפול אינטנסיבי הכולל קבוצות טיפוליות מהבוקר עד הצהריים, עם עובדת סוציאלית, פסיכיאטר ופסיכולוג. ישנם מקומות שיכולים לשמש כתחליף לאישפוז (מפורט ב'תחליפי אישפוז')
  • סל שיקום של משרד הבריאות (לזכאי ביטוח לאומי עם נכות נפשית של 40% ומעלה) - ישנם שירותים רבים שיכולים לתת מענה למגוון בעיות. שירותים בתחום הדיור (מהוסטל ועד לדירה רגילה בקהילה עם מדריכה שמגיעה פעמיים בשבוע לעזור, עזרה במציאת דיור עם מתמודדים נוספים וסיבסוד של כ- 750 ש"ח בדמי השכירות), בתחום התעסוקה (תעסוקה נתמכת, עזרה במציאת עבודה, עזרה לעצמאיים), בתחום החברתי (חונכות, חוגים, מועדונים חברתיים), מימון לימודים. בנוסף קיצבה חודשית מביטוח לאומי.
  • פרויקט שיקומי בהרדוף (לזכאי סל שיקום) - לאוהבי טבע וחיים קהילתיים בכפר.
  • בית פיות ליד תחנה מרכזית ת"א - בית חם בעיקר לנשים בתקופת מעבר.
  • כפר איזון בקיבוץ שדות ים (לזכאי סל שיקום) - ייחודו של הכפר מתבטא בתפיסת טיפול הוליסטית, המשלבת בצוות אחד תורות טיפול מערביות ומזרחיות במקום פתוח, הממוקם על שפת הים באווירה רגועה ונעימה עם הרבה חום ואהבה. מיועד לצעירים בעלי 40% נכות נפשית (של בטל"א), העונים לקריטריונים של ועדת סל שיקום.
  • תא סמ"ן - לסטודנטים באוניברסיטאות.
  • לאנשים שתרופות פסיכיאטריות לא עזרו להם - במידה ויש אבחנה של פוסט טראומה ונסיון של מס' תרופות שלא עזרו על פני כמה שנים ניתן לבקש רישיון לקבלת גראס רפואי. על מנת להגיש בקשה צריך להביא מכתב מפסיכיאטר שמצהיר שאין בעיה של שימוש בגראס רפואי כדרך טיפול.

לתיפעול אתר אינטרנט צריך מס' משאבים (שרת איחסון, דומיין, תוכן ומידע עדכני וייחודי, בירוקרטיות עם מפעילי שירותים ועוד). כל אלה עולים כסף וזמן רב. פרסומות זו דרך לקבל תמורה קטנה עבור ההשקעה. אין זה עידוד לפעולה אלא גילוי נאות.

תחליפי אישפוז

תחליף אישפוז מתאים לאנשים במצב שזקוקים לאשפוז פסיכיאטרי ומעדיפים ללכת למסגרת פרטית.

מקומות טיפול

לתיפעול אתר אינטרנט צריך מס' משאבים (שרת איחסון, דומיין, תוכן ומידע עדכני וייחודי, בירוקרטיות עם מפעילי שירותים ועוד). כל אלה עולים כסף וזמן רב. פרסומות זו דרך לקבל תמורה קטנה עבור ההשקעה. אין זה עידוד לפעולה אלא גילוי נאות.

סגירת תפריט